DMTH8003SPS-13
Active Icon Active - MOSFET N-CH 80V 100A PWRDI5060-8
DMTH8003SPS-13
DMTH8003SPS-13
Diodes Inc
Description:
MOSFET N-CH 80V 100A PWRDI5060-8
3D Model Icon
DMTH8003SPS-13 Specification
Packaging
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
124.3 nC @ 10 V
Vgs (Max)
?0V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8952 pF @ 40 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.9W
Operating Temperature
-55 ℃ ~ 175 ℃ (TJ)