Home  /  Relays  /  Power Relays, Over 2 Amps  /  Panasonic Electric Works DK1A-L2-12V-F
DK1A-L2-12V-F
Active Icon Active - RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
DK1A-L2-12V-F
DK1A-L2-12V-F
Panasonic Electric Works
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
3D Model Icon
DK1A-L2-12V-F Specification
Product Attribute
Attribute Value
Series
DK
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Current
2500VA, 1250W
Coil Type
Latching, Dual Coil
Features
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Coil Insulation
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
Operating Temperature
-40℃ ~ 65℃