Home  /  Power Supplies  /  Board Mount - AC/DC Converters  /  Recom Power RAC10-18SK/277
RAC10-18SK/277
Active Icon Active - 10W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
RAC10-18SK/277
RAC10-18SK/277
Recom Power
Description:
10W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
3D Model Icon
RAC10-18SK/277 Specification
Series
POWERLINE RAC10-K/277 (10W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Accessory Type
Enclosed
Type
1
Number of Outputs
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Input
18V
Voltage - Output 1
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
560mA
Current - Output (Max)
10 W
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Features
Operating Temperature
-40℃ ~ 80℃ (With Derating)
Efficiency
0.85
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.91" H (52.5mm x 27.4mm x 23.0mm)