Home  /  Power Supplies  /  Board Mount - DC/DC Converters  /  TDK-Lambda PH1200A280-28/T
PH1200A280-28/T
Active Icon Active - DC DC CONVERTER 28V 1200W
PH1200A280-28/T
PH1200A280-28/T
TDK-Lambda
Description:
DC DC CONVERTER 28V 1200W
3D Model Icon
PH1200A280-28/T Specification
Series
PH1200A280 (1.2kW)
Packaging
Tray
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
200V
Voltage - Input (Max)
425V
Voltage - Output 1
28V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
42.9A
Power (Watts)
1.201 kW
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40℃ ~ 100℃ (With Derating)