Home  /  Discrete Semiconductors  /  Diodes - Rectifiers - Arrays  /  Vishay BAS70-04-HE3-08
BAS70-04-HE3-08
Active Icon Active - DIODE MODULE 70V 200MA SOT23
BAS70-04-HE3-08
BAS70-04-HE3-08
Vishay
Description:
DIODE MODULE 70V 200MA SOT23
3D Model Icon
BAS70-04-HE3-08 Specification
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Diode Type
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
125 ℃ (Max)