MIC2876-4.75YMT-T5
Active Icon Active - IC REG BOOST 4.75V 3.8A 8TDFN
MIC2876-4.75YMT-T5
MIC2876-4.75YMT-T5
Microchip Technology
Description:
IC REG BOOST 4.75V 3.8A 8TDFN
3D Model Icon
MIC2876-4.75YMT-T5 Specification
Packaging
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Function
Step-Up
Output Configuration
Positive
Topology
Boost
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3.8A (Switch)
Frequency - Switching
2MHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40 ℃ ~ 125 ℃ (TJ)