MIC4681-3.3BM TR
Active Icon Obsolete - IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
MIC4681-3.3BM TR
MIC4681-3.3BM TR
Microchip Technology
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
3D Model Icon
MIC4681-3.3BM TR Specification
Series
SuperSwitcher
Packaging
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
200kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40 ℃ ~ 125 ℃ (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)