Home  /  Power Supplies  /  Board Mount - DC/DC Converters  /  MEAN WELL SKM30A-05
SKM30A-05
Active Icon Active - DC DC CONVERTER 5V 30W
SKM30A-05
SKM30A-05
MEAN WELL
Description:
DC DC CONVERTER 5V 30W
3D Model Icon
SKM30A-05 Specification
Series
SKM30 (30W)
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
6A
Power (Watts)
30 W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40℃ ~ 75℃ (With Derating)